Samba

Ludowa i towarzyska

• takt: 2/4
  • tempo: 54-56 taktów na minutę – samba turniejowa tańczona w Europie i pozostałych częściach świata, taniec progresywny, ruchowo przestrzenny.

W Brazylii, jej ojczystym kraju, samba grana jest w bardziej zróżnicowany sposób, w różnych tempach.

• tempo wolne – około 30 taktów na minutę – samba baiao
  • tańczona w umiarkowanym tempie – 42 takty na minutę horo samba
  • tempo: 54 takty na minutę – samba de morro

Sambę zaliczamy do tańców Ameryki Łacińskiej. Jest narodowym tańcem Brazylii. Ludowa tańczona w grupach i towarzyska tańczona parami. Samba towarzyska zawiera elementy samby wiejskiej i miejskiej, które nadają jej prawdziwy, oryginalny styl i charakter tańca brazylijskiego.

Pierwowzorów samby, zarówno wiejskiej, jak i miejskiej, należy szukać w rytmach i pieśniach niewolników afrykańskich. Nazwa samba pochodzi prawdopodobnie od afrykańskiego słowa semba, które według jednych określa tańce pochodzenia afrykańskiego, wykonywane w oryginalnym ich stylu, odznaczającym się gwałtownymi ruchami ciała, połączonymi z wybijaniem rytmu nogami i solowym tańcem w środku grupy, wedle innych oznacza ono specjalny gest solisty, zapraszający do tańca następcę. Są także inni, którzy twierdzą, że nazwa ta odnosi się do ruchu bioder, Mimo, że do określenia tego ruchu istnieje odrębna nazwa umbigada. Rytm ludowych tańców brazylijskich oparty jest na afrykańskiej synkopie,   formę stanowi zabawa w kole. Do udziału w karnawale, który dla mieszkańców ubogich dzielnic Rio de Janeiro, zwanych Morros, stanowi cel marzeń, jego uczestnicy przygotowują się przez cały rok w specjalnych szkołach zwanych escolas de samba. Łączą się oni w odrębne grupy reprezentujące często zaskakujące, fascynujące formy wiejskiej samby. Tańczą w rytmie wybijanym na perkusyjnych instrumentach, jak bębny i różnego rodzaju prymitywne i hałaśliwe akcesoria: garnki, kawałki metalu, szkła, blaszanych pralek itp. Rytmy są niezwykle podniecające, a w ich wydobywaniu nikt nie może dorównać tym nie kształconym artystom perkusji. Pierwotna forma samby była zmysłowa i przesadzona, lecz po pewnej modyfikacji uzyskała uznanie w Brazylii jako taniec salonowy.

W Brazylii istnieją trzy różniące się od siebie typy sal tanecznych, w których można spostrzec pewne odmiany samby towarzyskiej.

• Gaferias – popularne hale taneczne w Rio de Janeiro
  • Dansings – wywodzące z języka angielskiego nazwę lokale dansingowe, w których przebywają najczęściej cudzoziemcy i turyści
  • Escolas de samba – gromadzące kolorową ludność ubogich dzielnic Rio de Janeiro.

Samba pojawiła się po raz pierwszy w Europie w roku 1914 i zyskała krótkotrwałe powodzenie. Dopiero po drugiej wojnie światowej nastąpił renesans samby, i to w formie olśniewającej.

Sambę zaliczamy do tańców Ameryki Łacińskiej.

Samba jako taniec towarzyski posiada kilka charakterystycznych cech:

• sprężysty, „resorujący” ruch ciała (występujący w figurach podstawowych. Ruch ten uzyskuje się przez zginanie i prostowanie kolan;
  • wahadłowy ruch ciała stosowany w niektórych figurach bardziej zaawansowanych
  • ruch bioder, które wysuwa się do przodu i do tyłu w figurach typu „walk”.

”Tańczyć może każdy” Marian Wieczysty

Zatańczymy razem?