Salsa
Salsa – pochodzenie lata 40-te XX wieku z Karaibów, a najbardziej rozwinęła się na Kubie i w Ameryce.
- Salsa caliente – na Karaibach rozwinęła się pod wpływem lokalnych egzotycznych tańców, tańczona szybko.
- Salsa romantica – odmiana romantyczna i sensualna
- Salsa typu New York – spotykana na turniejach
- Salsa kubańska – z połączenia tańca son z kubańską rumbą w Ameryce dzięki emigrantom z Karaibów.
Salsa to gorąca mieszanka różnych stylów. Najbardziej znane rozróżnienie to podział na salsę kubańską i amerykańską (odmiany: New York i Los Angeles). Style taneczne różnią się od siebie krokiem podstawowym, geometrią tańca, rytmicznym umiejscowieniem kroków (np. takt na 1 lub takt na 2), sposobem prowadzenia partnerki, istnieniem lub brakiem elementów akrobatycznych oraz tańczeniem w parze lub solo.
Nazwa tego stylu tanecznego pochodzi od hiszpańskiej nazwy sosu salsa. Początkowo muzyka do salsy była wynikiem połączenia wielu stylów (np. mambo, cha-cha, guajira). Do popularnej na Kubie muzyki son, która również składała się z kilku innych gatunków, zaczął dołączać amerykański jazz, który nadal salsie egzotykę i szczyptę ostrości.
Salsa jest uniwersalnym tańcem, gdyż pasuje właściwie do każdej muzyki. Po opanowaniu dość łatwych podstaw można doskonalić swoją technikę. Najwięcej figur tanecznych występuje w salsie kubańskiej. W Polsce i innych krajach europejskich popularna jest salsa amerykańska, gdzie kroki stawiane są energicznie. Natomiast osoby pochodzące z Dominikany tańczą salsę w sposób „jakby niedbały” spokojnie klimatycznie co mnie osobiście bardzo mi się spodobało w jednym z klubów Nowego Yorku.