Celem nauki oddychania jest ODDECH: jest z nami każdego dnia a tak bardzo nie doceniany. Ggłęboki oddech daje nam zdrowie, spokój, jasność umysłu, pozwala uwolnić emocje i obniżyć poziom stresu a tym samym podnieść jakość snu.

Przenosi naszą uwagę z sytuacji zewnętrznej do swojego wewnętrznego ja, daje równowagę w sferze psychicznej i fizycznej. Daje poczucie bezpieczeństwa. Otwiera nas na nowe możliwości, gdyż daje wolną przestrzeń w umyśle i sercu.

Cel nauki oddychania to budowanie zdolności do głębokiego oddychania podczas każdej aktywności, a nie tylko podczas odpoczynku. Głębokie oddychanie może pomóc w przywróceniu funkcji przepony i zwiększeniu pojemności płuc. Wdech i wydech pochodzący z przepony wykonuje około 80 procent pracy, aby wypełnić płuca mieszaniną tlenu i innych gazów, a następnie wypuścić gazy odpadowe. Gdy przepona pracuje nieprawidłowo, ciało zaczyna wykorzystywać mięśnie szyi, pleców i klatki piersiowej do oddychania. Przekłada się to na niższy poziom tlenu i mniejszą rezerwę na ćwiczenia i aktywność. Należy zwrócić uwagę, że techniki głębokiego oddychania zaleca się każdemu. W chwili obecnej, odgrywają one szczególnie ważną rolę w procesie powrotu do zdrowia po chorobach wirusowych.

Większość ludzi nie jest świadoma sposobu, w jakim oddycha, ale generalnie istnieją dwa rodzaje wzorców oddychania:

  • oddychanie przeponowe (brzuszne) – to oddychanie głębokie, równomierne angażujące przeponę, umożliwiając rozszerzanie się płuc i tworzenie podciśnienia, które napędza powietrze przez nos i usta, wypełniając płuca powietrzem. To sposób naturalnego oddechu u noworodków, a u dorosłych w zrelaksowanej fazie snu,
  • oddychanie klatką piersiową – to oddychanie szybkie, krótkie z klatki piersiowej, oddech charakterystyczny dla stanu niepokoju, stresu.

Zatańczymy razem?

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone Expresja

Tworzenie stron www Veden.pl